४ असार २०८१, सोमबार | Email:- info@nepalrastrakhabar.com | marketing@nepalrastrakhabar.com
पूर्वप्रधानमन्त्री खनाल : आर्थिक-सामाजिक ढाँचालाई परिवर्तन गर्न वैज्ञानिक समाजवादको कार्यान्वयन - Nepal Rastra Khabar
Banner NewsBanner news (with photo)ताजा समाचारदेशबिचारमुख्य समाचारराजनीतिविचार दृष्टिकोणसाहित्य/ सिर्जना

पूर्वप्रधानमन्त्री खनाल : आर्थिक-सामाजिक ढाँचालाई परिवर्तन गर्न वैज्ञानिक समाजवादको कार्यान्वयन

काठमाडौँ। नेकपा (एकीकृत समाजवादी) का सम्मानित नेता एवम् पूर्वप्रधानमन्त्री झलनाथ खनालले पूँजीवादी सामाजिक–आर्थिक ढाँचालाई परिवर्तन गर्न वैज्ञानिक समाजवादको कार्यान्वयन गर्नुपर्ने बताएका छन् ।

Nepal Himalayas Tours and Travel

पार्टी निकट एकीकृत स्वास्थ्यकर्मी सङ्गठन नेपालको चौथो पूर्ण बैठक तथा प्रशिक्षण कार्यक्रममा उनले नेपाली समाजको ठोस् वस्तुगत अवस्था पूँजीवादी भएकाले त्यसको विकल्पमा समाजवादी क्रान्ति र आर्थिक रूपान्तरण कायम गर्नुपर्नेमा जोड दिए।

समाजमा क्रान्ति त्यसबेला के भइरहेको छ भन्ने आधारमा हुन्छ। बायाँ छेउका केही व्यक्तिहरू सबैका लागि चीजहरू अझ निष्पक्ष बनाउन परिवर्तनहरू गर्न चाहँदैनन्। यस प्रकारको सोचले चीजहरूलाई राम्रो बनाउनमा केन्द्रित हुँदैन र वास्तवमा संसारमा के भइरहेको छ भनेर देख्दैन।

उनले समाजलाई सुधार्नका लागि विभिन्न दृष्टिकोणबाट सोच्न आवश्यक रहेको बताए । हामीले सामाजिक अवस्था बुझ्नुपर्ने, यथार्थवादी बन्ने र परिवर्तन कसरी गर्न सकिन्छ भनेर सोच्नुपर्ने उनले बताए । उनले विगतमा राजा, सामन्तवाद जस्ता कुराले जनतालाई अगाडि बढ्नबाट पछि पारेको बताए । तर अहिले नेपालमा परिस्थिति परिवर्तन भएको छ, त्यसैले हामीले हाम्रो देशलाई प्रगतिको दिशामा अघि बढाउन समाजवादी कार्यक्रमहरूमा केन्द्रित हुनुपर्छ।

पूर्वप्रधानमन्त्री रहेका नेता खनालले विगतमा अघि सारेका नयाँ जनवाद, राष्ट्रिय जनवाद, जनताको जनवाद वा जनताको बहुदलीय जनवादका कार्यक्रम तत्कालीन वस्तुगत परिस्थितिका आवश्यकता भए पनि राजनीतिक उपलब्धिका रूपमा प्राप्त अहिलेको लोकतान्त्रिक व्यवस्था अनुकूल नयाँ धरातल, नयाँ औचित्य र नयाँ आवश्यकताका आधारमा अब समाजवादी कार्यक्रमअघि सार्नुपर्ने विचार व्यक्त गरे ।

Nepal Rastra Khabar

Nepal Rastra Khabar (Digital News for Society) is a bonafide online news portal of Nepal featuring local as well as global news on finance, culture, politics, business trends, sports, and much more.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button